Svensk historiker och universitetstjänsteman av kroatisk-italiensk och bosnisk börd, med inriktning på Balkans historia.

Resić är historiker och docent i Europastudier vid Språk- och litteraturcentrum vid Lunds universitet, där han sedan år 1998 undervisat om Balkans, särskilt forna Jugoslaviens, historia.

Resić har skrivit två böcker, Balkans historia och Jugoslaviens undergång.

Prenumerera

Du får automatiska uppdateringar när ett nytt avsnitt släpps.

Spotifyklicka här för att prenumerera

iPhone – Se video hur du gör detta enkelt via din iPhone.

Android-telefonSe video hur du enkelt prenumererar på Koranpodden.

Prenumerera via iTunes

Betygsätt och recensera

Om du uppskattar denna podd skulle jag bli mycket tacksam om du betygsätter och recenserar Koranpodden på iTunes! Betyg och recensioner hjälper verkligen Koranpodden att rankas högre i iTunes. Se video hur du gör detta enkelt via din iPhone.

Betygsätt och recensera via iTunes

Hur du betygsätter via iPhone

Hjälp oss

Om du finner någon glädje eller värde i vad jag gör, snälla överväg att donera ett valfri belopp.

Swisha till 123 669 10 18 (Support Koranpodden) eller via vårt bankgiro 5271-8053.

Starta Swish-appen

365 muslimska visdomsord

Beställ boken 365 muslimska visdomsord

 

(Visited 573 times, 1 visits today)

1 Comments

  1. Carl Gylling augusti 23, 2022 at 20:58

    Intressant att lyssna på och jag håller med Sanimir Resic om väldigt mycket. Ex.vis att Turkiet borde ha fått gå med i EU.

    Har själv länge tänkt exakt samma sak om att historieundervisningen är obalanserad och ger fel bild av världen. Lustigt nog skrev jag det i en facebookgrupp igår :p
    Jag är glad att jag hade en lärare som fokuserade en del på det osmanska riket, när jag läste historia. Innan dess visste jag nästan inget om det.

    Det finns många luckor i människors historieuppfattning och om man inte vet vad som hänt förr, drar man lätt fel slutsatser om det som händer nu. Drar man fel slutsatser, är det större risk att man väljer fel väg framåt.

    Samtidigt finns det så mycket historia, att även den som är påläst och intresserad har alltid luckor att fylla. I och för sig betyder det att man alltid har något att läsa 🙂

    Reply

Leave A Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *