Khim delar med sig av sin resa till islam och berättar om sitt engagemang för att göra klassiska muslimska verk tillgängliga på svenska.
Khim berättar också om sitt engagemang i Rawda-institutet. Ett institutet i Göteborg som har som mål att delge fördjupade kunskaper i koran och sunnah, islamisk lag och andlighet, samt kunskapen om tro, handling och inre fulländning, det som på arabiska heter iman, islam, och ihsan. Efter inspelningen av samtalet har Khim tillsammans med sin vän Jakob startat en podd som heter Konvertitpodden och gett ut flera avsnitt.
💬 Diskutera avsnittet med andra på Koranpodden Chatt.
🧔♂️ Besök Salihs blogg: www.salih.nu.
💚 Hjälp oss
Om du finner någon glädje eller värde i vad jag gör, snälla överväg att donera ett valfri belopp.
Swisha till 123 669 10 18 (Support Koranpodden) eller via vårt bankgiro 5271-8053.
🔔 Prenumerera
Du får automatiska uppdateringar när ett nytt avsnitt släpps.
Spotify – klicka här för att prenumerera
iPhone – Se video hur du gör detta enkelt via din iPhone.
Android-telefon – Se video hur du enkelt prenumererar på Koranpodden.
⭐ Betygsätt och recensera
Om du uppskattar denna podd skulle jag bli mycket tacksam om du betygsätter och recenserar Koranpodden på iTunes! Betyg och recensioner hjälper verkligen Koranpodden att rankas högre i iTunes. Se video hur du gör detta enkelt via din iPhone.
Betygsätt och recensera via iTunes